TOTRON 38″ SRX Series Curved LED Light Bar – TLB1120X
TOTRON
Clear
Product Description
Wattage Output: 120W
Input Voltage: DC 10 – 30V
Lumens: 9,600
LED:
  • Chip – CREE
  • Wattage – 5W Per Chip
  • Quantity – 24x
Waterproof Rate:  IP 67
Current Draw (amperage):
  • 9.80A @ 12V
  • 4.85A @ 24V
Housing: Die-Cast Aluminum
Lens: Polycarbonate (covers found here)
Certifications: CE, RoHS and EMC Certified
Mounting Bracket: 304 Stainless Steel (included)
Beam Pattern Options (read more): Combo – Spot/Flood
Dimensions:
  • Length: 38.75 in.
  • Width: 2.25 in.
  • Height: 2.30 in.
Sold: Individually
40 Inch Single Row CREE LED Light Bar Dimensions
Additional Information
Weight 14.00 lbs
Shipping Dimensions 40 × 5 × 5 in
Shipping
Ships Same Day
Sold
Individually
Brand
TOTRON
Beam Pattern
Combo (Spot/Flood)
LED Chip
CREE
Output Color
Pure White
Rows
Single Row
Why TOTRON?
See more on how TOTRON LED lighting differs from the rest here
-Shatterproof Polycarbonate Lens
-IP68 Waterproof Rating
-Variable Input Voltage: 10 – 30V